Mehter Takımı Nasıl Kiralanır » Kiralık Mehter Takımı | Mehter Takımı Fiyatları | İstanbul Mehter

Mehter Takımı Nasıl Kiralanır

Mehter Takımı Nasıl Kiralanır


Mehter takımı Kiralama Nedir?


Mehter takımı Osmanlı döneminde kullanılmış askeri bandonun adıdır. Yeniçeri ocağına bağlı bu grup yeniçeriler kaldırılınca askeri varlıklarını yitirmiştirler günümüzde balo, düğün, sünnet, uğurlama, karşılama gibi etkinliklerde ve organizasyonlarda hizmet vererek varlıklarını sürdürmektedir. Geleneksel kıyafetleri içerisinde asırlardır söyledikleri marşları çalarak Türk toplumunun ihtişamını sergilemektedirler. Mehter takımı kiralama işinde etkinliklerini gösteren bu takımlar yapacağınız organizasyonlarda size hizmet sunmaktadırlar.Mehterin takımları peşrev çalmaları ile ünlüdür. Bunlar; Hünkar peşrevi, At peşrevi, Elçi peşrevi bunlardandır. Mozart gibi ünlü Avrupalı bestekarlar mehter müziğinin etkisinde kalarak Türk tarzı olarak isimlendiren besteler yapmışlardır.Mehter Takımı Gösterilerinde Kullanılan Enstrümanlar Nelerdir?


Mehter takımı kiralama işinde bir takım enstrümanlar da yer almaktadır. Bunlar; Kös, davul, nakkare, zil ve çevğan gibi vurmalı yahut çarpmalı, zurna, boru, mehter düdüğü ve kurrenay gibi üflemeli aletlerden oluşan enstrumanlardır. Mehter de kullanılan zil batı orkestralarına da örnek olmuştur onlar tarafından da kullanılmaktadır.Mehter Takımı Organizasyonu


Devlet törenlerinde ve Türkiye’yi temsil eden etkinliklerde göz önünde bulunmaktadırlar. Doğum günü, nişan, düğün, sünnet, karşılama, uğurlama, açılış gibi toplu etkinliklerde mehter takımlarımdan hizmet alınabilmektedir.Mehter Takımı Nasıl Kiralanır?


Ülkemizin büyük şehirlerinde mehter takımı hizmeti sunan firmalar mevcut olup numaralarına internet ve ilanlar ile ulaşılabilir. Sundukları hizmetlerde kişi sayısı isteğinize göre belirlenebilir. Sadece musiki olarak hizmet vermenin yanında düğünde gelin ve damada eşlik etme; kapıda karşılama; sünnet çocuğunu tahtta taşıma gibi renkli ve coşkulu hizmetlerde sunmaktadırlar. Sadece yerli etkinlikler ve bunlarla sınırlı olmamakla birlikte yurtdışı organizasyonlarında turistlere hazırlanan gösterilerde de hizmet vermektedirler. Mehter takımı organizasyonları en az 9 kişilik bir ekip tarafından icra edilir. Bunun üzerinde 15 kişilik midi mehter takımı ve 25 kişilik 3 kat mehter adı verilen ekiplerde bulunmaktadır. Genellikle 3 kat mehter ekibi tercih edilmektedir. Sayılar yüz kişinin üzerine çıkarılabilir işin ve organizasyonun büyüklüğüne göre; Osmanlı döneminde mehter takımının sayısı 200 kişinin üzerinde olurdu.Osmanlı döneminden kalan günümüz kültürel mirasları arasında olan mehter takımları savaş anında Osmanlı askerlerini coşturarak zaferin musiki sesi olmuştur. Günümüzde de dinleyenlerin ve seyredenlerin duygularına hitap etmektedir.


whatsapp İletişim